skrzynia Toyota MMT: typowe usterki

01/05/2016 04:35

Być może wiesz, że w samochodach Auris i Corolla są półautomatyczne skrzynie biegów, które mają szereg nieprzyjemnych cech. Teraz Toyota porzuciła MMT i zaczęła całkowicie stosować automatyczne i manualne skrzynie biegów. Jednak, jeżeli jesteś właścicielem Toyota Auris lub Corolla, która jest wyposażona w MMT to możesz zapoznać się z naprawą i konserwacją tej skrzyni biegów.

 toyota MMT drążek skrzyni

Typowe problemy MMT:

 

  1. Jesteś w samochodzie, czekasz kilkadziesiąt sekund i próbujesz odpalić, pojazd przejeżdża kilka metrów i zaświecają się kontrolki oraz błędy transmisji. Żeby jechać dalej, trzeba zgasić silnik, odczekać trochę i uruchomić ponownie. Co jest nie tak? MMT jest manualną skrzynią biegów, tyle, że bez sprzęgła dla kierowcy. W tym przypadku najprawdopodobniej będzie trzeba wymienić łożysko oporowe sprzęgła (wyciskowe) + widełki.

 

  1. I zdarza się tak, że Twój samochód przestaje prawidłowo przyspieszać. Na początku nie jest to zwiastun kłopotów, po prostu nie można normalnie ruszyć. Pierwsze zauważamy mały „poślizg” przy ostrym przyspieszaniu, choć samochód zatrzymuje się zupełnie normalnie, nawet przy światłach. I w tej sytuacji winą obarczamy cały zespół sprzęgła. Problemem jest mechanizm automatycznej korekcji różnicy pomiędzy napędowymi płytkami sprzęgła. Ze względu na stały wzrost luki, poprzez zużycie, system reguluje położenie płyty w koszu sprzęgłowym. Jednakże ze względu na budowę systemu, wymiana sprzęgła jest razem z „zestawem”, poniewać nie da się przywrócić mechanizmu regulacji luki do położenia podstawowego. Ważne jest też to, że aby dokładnie zdiagnozować przyczynę trzeba zdemontować przekładnię z samochodu.

 toyota MMT sprzęgło

  1. W końcu, kolejna popularna historia – szarpanie samochodu. Ruszasz, a pojazd zaczyna drgać, aby ustawić prędkość. Najczęściej problem jest spowodowany niewydolnością aktuatora sprzęgła, w niektórych sytuacjach da się go naprawić, jednak czasami potrzebna jest wymiana. Na szczęście dla konsumentów jest zestaw do naprawy tego.

 toyota MMT yaris auris corolla aktuator

Sprzęt do diagnostyki komputerowej przydaje się podczas naprawy MMT, umożliwia wysokiej jakości kalibrację mikroprocesora skrzyni biegów. Ogólnie koszty naprawy nie są wysokie tak jak mogłoby się to wydawać na samym początku.

 

Jednak wszystkie te problemy mogą kosztować wiele czasu oraz potencjalnych kosztów. Jak się przygotować do tego? Musisz wiedzieć, że po ponad 50 tysiącach kilometrów znacznie rosną szanse na wizytę w autoserwisie. Można jednak opóźnić nieuniknione jeśli nie będziesz gwałtownie przyspieszać i hamować, a także będziesz zwracał uwagę na komfort jazdy. Wszelki usterki najlepiej wyelminować w dniu ich zauważenia, pomoże to rozwiązać problem bez wysokich opłat.

 

Więc jeszcze raz, samochody, które mogą wymagać naprawy w półautomatycznych skrzyniach biegów: Corolla Verso, Corolla, Yaris, Auris.

Dodaj komentarzmapa strony