11 rodzajów napraw samochodowych , które możesz zrobić sam

01/11/2016 02:52

Utrzymanie podstawowej konserwacji samochodu to ważna czynność, gdy tego nie robisz może to doprowadzić do kosztownych napraw. Większość osób o tym wie, jednak nie robi tego z powodu kosztów zakupu odpowiednich czynników.

 

11. Wymień filtry powietrza

 

Wymiana filtra powietrza w samochodzie lub ciężarówce powinna być robiona raz na rok czy dwa lata. Praktyka ta pomoże zachować Twojemu samochodowi dobre działanie i Twój silnik znowu będzie mógł pracować w pełni. Jeżeli jeździsz często przez miejsca zakurzone lub pustynne, idź dalej i wymieniaj filtr co roku. Również miej w zwyczaju sprawdzanie filtra przy każdym otworzeniu maski, będziesz miał wtedy na to oko.

 

10. Wymiana akumulatorów

 

W starszych pojazdach jest to dość łatwe do zrobienia. Wszystko czego potrzebujesz to: gniazda odpowiedniej wielkości, klucz nasadowy i drucianą szczotkę. Jednak nowsze pojazdy mogą potrzebować wizyty u mechanika, żeby zresetować system ładowania, pozwoli to utrzymać nowy akumulator od przeładowania. Nienawidzę tego mówić, ale jeśli masz samochód europejski lub hybrydowy lepiej będzie go zostawić u mechanika. Wymiana jest łatwa, ale nie zawsze konieczna. W starszych lub w niehybrydowych samochodach można po prostu wyjąć akumulator, zanieść do autoserwisu i tam przetestować. Jeśli jest coś nie tak – wymienić. Akumulatory nie są tanie, a nauczenie się tego zwyczaju pozwoli Ci oszczędzić czas i pieniądze.

 

9. Zmień klocki hamulcowe

 

Właściwa konserwacja układu hamulcowego to konieczność, nie ma znaczeniu tu wiek pojazdu. Wymiana klocków hamulcowych wymaga znajomości systemu na którym pracujesz i nie kończy się tylko na wymianie klocków. Oprócz tego z hamulców musi zostać usunięte powietrze przed naprawą, więc jeśli się na tym nie znasz – nie bierz się za to. Ponadto, zużycie okładzin hamulcowych mogą być początkiem problemów. Często wirniki i zaciski mogą mieć konieczność wymiany. Jeśli nie wiesz jednak na co zwrócić uwagę to lepiej nie próbuj tego w domu. W niektórych samochodach trzeba usunąć bezpieczniki, aby naprawa była bezpiecznie zrobiona. Niezastosowanie się do tego może spowodować poważne straty.

 

8. Zmień spalone żarówki

 

Zmiana żarówek reflektorów na własną rękę pozwoli nam zaoszczędzić pieniądze. Jest wiele filmów na internecie, które pokazują jak to zrobić. Niektóre pojazdy wymagają usunięcia całego reflektora lub zderzaka do wymiany żarówki. Inne samochody mogą być wyposażone w system automatycznego poziomowania. Jeśli nie czujesz się za pewnie przy usuwaniu zderzaka lub przy pracy z automatycznymi systemami, oddaj to profesjonaliście. Może być to też wykonane w domu, ale zawsze obadaj sprawę przed.

 

7. Diagnostyka kontrolki „Check Engine”

 

Jeśli kontrolka zacznie świecić, nie musisz iść od razu do mechanika, aby dowiedzieć się co jest nie tak. Po prostu idź do lokalnego sklepu z częściami samochodowymi i tam powinieneś mieć diagnostykę za darmo. Pracownik bada komputerowo pojazd i widzi jaki jest problem. Często problemem jest coś prostego, czym sam możesz się zająć. Wielu sprzedawców może zaooferować się przy tym problemie za opłatą. Jeśli problem jest poważny lepiej pojechać od razu do mechanika.

 

6. Kontrola i wymiana bezpieczników

 

Dowiedz się, jak wymienić bezpieczniki w swoim samochodzie pozwoli Ci to zaoszczędzić czas i pieniądze. Jeśli coś w samochodzie nie działa, na przykład radio lub światła, przejrzyj instrukcję obsługi, przewiń do rozdziału z bezpiecznikami i znajdź gdzie leży odpowiedni Tobie bezpiecznik. Zlokalizuj to miejsce, wyjmij bezpiecznik. Jeśli jest on przepalony po prostu zastąp go nowym o tej samej wielkości. Jeśli to nie rozwiąże Twojego problemu może być to grubsza sprawa, a więc zaproszenie do mechanika.

 

5. Zmień olej

 

Wymania oleju może i pomoże Ci zaoszczędzić pieniądze, ale raczej nie czas. Jeśli jednak wolisz zrobić to sam, kup filtr, odpowiedni olej i coś do jego odsączenia. Po za kończeniu zużyty olej oddaj do recyklingu, nie wylewaj go na marne.

 

4. Wymiana świec zapłonowych

 

Pomoże to właścicielom pojazdów benzynowych. Niektóre rodzaje świec zapłonowych w silnikach Diesla muszą być oglądane przez profesjonalistów. W silnikach benzynowych zmiana tych elementów na własną rękę pozwoli nam zaoszczędzić mnóstwo czasu. Naucz się to robić i upewnij się jak wszystko dokonać od początku do końca. Sprawdź też czy masz odpowiednie narzędzia. Zbyt mocne dokręcenie świec zapłonowych może doprowadzić do kosztownych urządzeń. Choć nie jest to wszystko szalenie trudne, należy jednak wiedzieć o zagrożeniach z tego wynikających.

 

3. Wymień opony

 

Do tego przyda się podnośnik samochodowy, cztery stojaki kobyłki, łyżka do opon i trochę mięśni. Bezpiecznie jest podłożyć stojak w każdym rogu pod samochodem i podnosić pojazd, a następnie usunąć wszystkie cztery koła. Sprawdź czy zrobiłeś wszystko co jest napisane w instrukcji obsługi. Należy pamiętać o nakrętkach. Proponuję użyć klucza dynamometrycznego. Obracanie opon przedłuży ich żywotność i jakość jazdy. Polecam sprawdzać opony co jakiś czas czy nie ma uszkodzeń.

 

2. Wymiana filtru paliwa

 

Zmiana tego pomoże ruszać Twojemu samochodowi. Z biegiem czasu te filtry mogą być pozatykane zanieczyszczeniami, które zrobiły się w przewodach paliwowych. Gdy filtr jest zatkany, pompa musi pracować ciężej, aby dostarczyć żądaną ilość paliwa do silnika do spalania. Ten problem może doprowadzić do awarii pompy i wtryskiwaczy. Możesz sprawdzić na internecie instrukcje wymiany filtra paliwa dla prawie każdego pojazdu. Wymiana na ogół jest prosta i nie wymaga specjalistycznych narzędzi.

 

1. Zmień gumy w wycieraczkach

 

Każdy może to zrobić. Choć wiele sklepów z częściami samochodowymi zrobi to za Ciebie, jeżeli kupisz u nich gumy do wycieraczek. Wymiana ta pozwoli na efektywniejszą i bezpieczniejszą dla szyby pracę wycieraczek. Dlaczego miałbyś płacić mechanikowi za zrobienie tego, jeśli możesz zrobić to za darmo?

Dodaj komentarzmapa strony