Najczęstsze usterki skrzyni DSG 7-biegowa DQ200

12/03/2016 01:01

Usterki przekładni DSG DQ200

DSG DQ200 – 7-biegowa skrzynia, najsłabsza i przenosząca do 250 Nm  momentu obrotowego, ma suche sprzęgła. Skrzynia DSG DQ200 jest najbardziej wadliwa w porównaniu z innymi skrzyniami DSG (DQ250, DQ500, DQ380 - te są z mokrymi sprzęgłami). W 2013 roku skrzynia DSG-7 DQ200 została zmodyfikowana przez Volkswagen w celu przedłużenia trwałości. Ale typowe problemy są taki samy.
Typowe usterki skrzyni DSG-7 DQ200:

  • Awaria mechatroniki. Zużycie elektomagnesów (elektrozaworów przełączających), które znajdują się w module mechatronicznym. Też istneją różne problemy z elektroniką (dość często - brak kontaktu elektrycznego). Nowy mechatronic kosztuje koło 7000 zł.
mechatronic dsg dq200
  • Zużycie sprzęgeł. Oznakiem tego prolemu jest szarpanie przy zmianę biegów dsg (szczególnie podczas przełączania z pierwszego na drugi bieg).
sprzęgła dsg dq200
  • Zużycie koła dwumasowego zamachowego. Objawem tej usterki jest stukanie przy przełączaniu skrzyni z pozycji P na pozycję N lub D. Wymiana dwumasa kosztuje koło 2000 zł. Koło dwumasowe DSG jest droższe i różne od samochodów bez skrzyni DSG.
koło dwumasowe dsg dq200
  • Zużyte łożysk. Oznakiem jest głośny hałas, który nasili się w trakcie przyspieszania, pokonywania zakrętów i hamowania.
zużyte łożyska DSG dq200
Nowa skrzynia DSG kosztuje za dużo (koło 25000 zł), ale istneje wiele możliwości dla naprawy lub wymianę na używaną. Przekłdnia DSG możę zostać zdiagnozowana i naprawiona prawie tylko w serwisach niezależnych, bo serwisy autoryzowane zwykle proponują tylko wymianę na nową.
 

Zelecenia: Jak wydłużyć czas życia skrzyni DSG

W ogole, skrzynia DSG potrzebuje płynnej jazdy i ostrożnego użycia. Oto kilka porad:
  1. Wymiana oleju co 50000-60000 km przebiegu (ok. 800 zł). 
  2. W korkach używać tryp "sport" i  całkowicie wcisnąć pedał hamulca (dla rozłączania sprzęgła).
  3. Unikać poślizgu.
  4. Nie holować samochód, bo kiedy pompa olejowa nie działa, pojawia się brak smarowania w skrzyni DSG.
 

Na co zwrocić uwagę przy zakupie auta z DSG?

Idealne – jeśli gwarancja jeszcze nie skońszyła się. Też jest dobrze, jeśli właściciel ma potwierdzenie wymiany sprzędiel i oleju.

Jeśli przekładnia DSG została naprawiona, to trzeba porównać cenę, rodzaj naprawy i przebieg. Też należy przewidywać ile pieniędzy trzeba spędzić w przyszłości na naprawę. Naprawić można prawie wszystko, ale w różną cenę.

Lepiej nie kupować auto ze śladami sportowego stylu jazdy. Naprzykład, z naklejkami, ze spojlerem. 

Dodaj komentarzmapa strony